Ana Takım

Emre Gündüz:

PHOTO-2018-11-22-20-18-18

TED İstanbul Koleji’nde 12. sınıf öğrencisi olan Emre, 18 yaşında. Hobi olarak spor yapmakta ve resim çizmekte. En büyük hayali başarılı bir mimar olmak olan Emre’nin şu ana kadar büyük bir pişmanlığı olmamış. Ölü ya da yaşayan biriyle tanışacak olsaydı bu kişinin Atatürk olmasını istermiş. Ayrıca ıssız bir adaya düşse yanına almayacağı üç şeyin hastalık, mutsuzluk ve sıkılma kavramlarının olacağını belirtti. “Zengin ama aptal olmayı mı yoksa fakir ama zeki olmayı mı isterdin?” sorusuna ise zengin ama aptal olup elindekileri kaybedeceğine fakir ama zeki olup en baştan bir yerlere gelmek istediği cevabını verdi. Son olarak TİUF’un herkese eğlenerek öğreneceği, yardımlaşma içinde dopdolu 4 gün geçireceği bir konferans olmasını istediğini söyledi.

Aylin Nazlı Kalkan:

PHOTO-2018-11-21-23-31-53

17 yaşında; TED İstanbul Koleji’nde okuyor. Hayatta harika bulduğu bir şey varsa onun kesinlikle “müzikal tiyatro” olduğunu belirtiyor. Kendini bazen 5, bazen 70 yaşında hissettiğini ve bunun çok fazla değişkenlik gösterdiğini söylüyor. Hayatı bir film olsaydı içinde 70ler müziğinin yer alacağını belirten Nazlı, kendini o dönemin insanı olarak tanımlıyor. İnsanlar ne kadar dalga geçerse geçsin hak etmediği bir laf söylenmeyene dek üslubunu koruduğunu söylüyor. Bir şansı olsaydı kesinlikle Atatürk ile sohbet etmek istediğini içtenlikle belirtiyor.

Aral Abdik:

PHOTO-2018-11-22-21-47-19

Konferansımızın en önemli yapıtaşlarından olan Aral Abdik (17), TED İstanbul Koleji’nde okuyor ve X. TİUF Aral’ın 8. konferansı olacak, aynı zamanda Aral ilk video editörlüğü görevini de bu konferansta üstlenmiş olacak. Her neyse Aral için yorucu geçecek bu dört günden önce Aral’ı boş yakalamışken birkaç soru sormak istedik, malum konferans içerisinde onu boş görmek mümkün olmayacak gibi gözüküyor… Aral’ın en sevdiği dizi FRIENDS dizisiymiş, kendisini diziden bir karakter ile bağdaştırmasını istediğimizde ise; Chandler ile bağdaştırdı, durun sebebini Aral söylemeden biz tahmin edelim… Chandler’in de Aral gibi daima enerjik ve sürekli kahkaha attıran şakalar yapıyor olması desek yanlış bir tahmin yaptığımızı söyleyemezler herhalde. Yeri gelmişken Aral’a bu bitmeyen enerjisinin kaynağını sormak istedik. “Sahip olduğum enerjinin kaynağı eğlenerek yaşamam” dedi… Şaşırdık mı? Tabi ki hayır, Aral’ın eğlenmediği  bir anı yakalamanın mümkün olduğunu düşünmüyorduk biz de. Aral’a TİUF senin için ne anlama geliyor diye sorduk. “TİUF benim için video editlemem gereken bir konferans anlamına geliyor.” dedi ve bütün sırrı bozdu. Son olarak katılımcılara bir mesaj iletmek istedi ve şunları ekledi. “Konferans boyunca eğlenmeyi asla unutmayın…”

Mehmet Kalaycıoğlu??

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_1441

Kim?? Ne?? Nerede?? Nasıl?? 1 Mehmet 20 Cevap.  Mehmet’i tanımayanlar bu ismi normal bir isim olarak görebilir fakat Mehmet Kalaycıoğlu farklı bir şey. Günümüzün insan profilleri arasından ‘artistik’ olarak tanımlayabileceğimiz yaratıcı bir kişilik. Onu anlatmak göründüğünden daha zor ve karmaşık çünkü hakkında söylenebilecek birçok şey var. Mehmet 17 yaşında ve TED İstanbul Koleji’nde okuyor. İlerde ne olmak istediği, neler yapmak istediğini sorma ihtiyacı bile durdurtmuyor kendileri çünkü yaratıcı kişiliği zaten ilerde geleceği konumu belli eder nitelikte. Olur da Instagram profiline bir gün uğrarsanız neden bahsettiğimi anlamanız mümkün ve hayır o bir fotoğrafçı ya da sanatçı ya da bir ressam değil. Maalesef onun kadar yaratıcı olamadığımdan ona saçma kategorisinin baş sıralarında yer alacak bir kaç soru sordum. İlk sorum ‘Bilgisayarındaki en önemli dosya nedir?’ oldu. Bu soruyu sormamın sebebi böyle ‘artsy’ bir insanın elektronik alemde önem verdiği şeyi merak etmem oldu. Bilgisayarındaki en önemli dosyanın ‘boş şeyler’ olarak adlandırdığı, gözünün önünde görmek istemediği ama gün gelir lazım olur diye silemediği şeylerin bulunduğu dosya olduğunu söyledi. Memleketi ve memleketinin ne ile tanındığını sorduğumuzda şu cevabı aldık: ‘Memleketim Karadeniz, Trabzon, OF ve cay, hamsisi ile bilinir. Ben en çok muhlama severim oy canim cekti.’ ‘Oy’ değil Mehmet. ‘UİYYY’ diyecektin herhalde? Ona günümüzdeki deneyimleri ve hatıralarıyla birlikte 13 sene öncesine dönerse ne yapacağını sorduk ve o da bize ’13 sene önceki ben hala okula gitmiyor olur ve galiba o zamanın sokaklarının tadını çıkartırdım’ dedi. Başka bir soruda ise ona Popüler Kültür yüzünden bildiğin fakat hiç okuyup görmediği şeyleri sorduğumuzda ‘Game of Thrones ve Star Wars’u hiç izlemediğini fakat internet bu iki seriyle dolu olduğu için seri içi şeylerden haberdar olduğunu söyledi. Ve son soru olarak kalbini birinin kazanması için neyin nasıl olduğunu sorduğumuzda ‘Birinin kalbimi kazanması için onunla güzel vakit geçirmem gerekir, benim ona her daim destek olduğum gibi onun da beni en zor durumlardan kurtarması gerekir, her zaman yanımda olduğunu hissetmek isterim’ cevabını aldık. Adaylar bunu dikkate alsın. TİUF gibi önemli bir konferansın editörlüğünü üstlenmek bence çok zor ve emek gerektiren bir süreç ve Mehmet’de bu konferanstan birçok şey bekliyor tabii ki. Bunların başında gelen herkesin çok eğlenmesi ve güzel vakit geçirmesi. Akıllardan asla çıkmayacak, anılarla dolu ve aylar sonra akıllara gelince gülümseten anıların birikmesi beklentileri arasında. Mehmet hakkında küçük bir yazı okuduğunuza göre artık tanışmak için önünüzde bir engel kalmadı bence. Hepinize çok iyi bir TİUF 2019 dileği ile…

Eylül Suvardar:

PHOTO-2018-11-21-22-13-45 2

18 yaşında, Bilgi Üniversitesinde Uluslararası Ticaret ve İşletme Bölümü’nde okuyor. TED Karadeniz Ereğli Koleji mezunu. En çok korktuğu şey parasının bitmesi çünkü parası bittiği zaman inanılmaz derecede stres oluyor ve geriliyor o zaman da ne yapacağını şaşırıyor. Bir diğer korkusu da takside dolandırılmak. Çünkü İstanbul’u tam olarak bilmediği için her binişinde navigasyon açıyormuş ve eğer yeniden rota oluşturuldu sesini duyarsa o zaman küçük çaplı bir kalp krizi geçiriyormuş (şakacıktan). 3 tane dilek hakkı olsaydı bunlardan birini kesinlikle zayıflamak için kullanırmış çünkü, artık kuryelerle arkadaş olmayı geçin Yemeksepeti canlı yardımındaki insanlarla sohbet ederek kanka olmaya başlamış. Diğer dileğini kendisinin bir süper gücü olması için kullanırmış. Temizlik yapan bir parmağı olsun ve tek bir hareketle ütü, çamaşır, süpürge ve bulaşık gibi evin bütün zorlu işlerini sadece bir parmağını oynatarak saniyeler içinde yapmak istermiş. 3. dilek hakkının ise her Türk insanın problemi kökünden çözme tekniği gibi daha fazla dilek hakkı dileyerek yapacağını söyledi. Kendisi hakkında en sevmediği özellik herkesi kendisi gibi sanmasıymış çünkü kendisi çok iyi niyetli bir insanmış ve herkesi de kendisi gibi sandığı için herkese hemen güvenirmiş.En sevdiği özelliği ise aşırı rahat bir insan olmasıymış yani kendisi öyle görüyormuş ama bu en sevdiği özelliğinin de kendisine getirdiği negatif yönleri yok değilmiş. Her daim film izleyen bir insan değilmiş ve izlediği filmleri de pek hatırlamıyormuş, o yüzden bu soruya cevap olarak Tim Burton’ın herhangi bir filmini tercih edermiş. Çünkü kendisinin hayal gücünü yansıttığını düşünüyor. Çok rüya gören bir insan olduğu için hayal gücünde hiçbir normallik ve mantık aramazmış. Son iki saati olsaydı saçını üçe vurdururmuş çünkü kendisinin o kısa saçlı üç numara halde nasıl göründüğünü çok merak ediyormuş.

Berivan Yıldız:

PHOTO-2018-11-22-20-18-16

Berivan Yıldız, bu sene düzenledikleri X.TİUF’ta hem Başkan Yardımcısı hem de Teknoloji Komitesi’nin başkanlığını üstleniyor. TED İstanbul Kolejinde 12. Sınıf öğrencisi ve 18 yaşında. Emin olmamakla beraber bu konferansın 15. Konferansı olduğunu söylüyor. Boş zamanlarında kendince şarkı söylemeyi ve dans etmeyi seviyor ve bazen spesifik ünlülerin taklitlerini yaparak arkadaşlarını eğlendiriyor. Bunların dışında müzik dinlemeyi, sinemaya gitmeyi, resim çizmeyi ve tasarımlar yapmayı da seviyor. Fiziğe karşı büyük bir ilgisi var. İlerisi için en büyük hayallerinden birisi başarılı bir mimar olabilmek. En sevdiği özellikleri : Hırslı ve inatçı olması. (zaman zaman onu çıkmaza sürüklese bile) Bu ikisi dışında pratik ve hızlı çözümler üretebiliyor. Yavaşlığı sevmiyor. Eğer bir süper güce sahip olsaydı bunun “uçabilme” yeteneği olmasını istiyor çünkü bu yetenek ona özgürlüğü çağrıştırıyor. En çok görmek istediği yer İtalya. Mimari alanda iyi olması ilgisini çekiyor. En son izlediği film ise “Bizim İçin Şampiyon”. Filmin inanılmaz güzel olduğunu aynı zaman da ağlattığını da belirtiyor ve izlemeyenlerin izlemelerini  öneriyor.

Sude Kınık:

PHOTO-2018-11-22-21-34-28

TED İstanbul Koleji’nde 11.sınıf olan biricik başkan yardımcımız Sude Kınık, edebiyat sevdasını bize; saatte 500 sayfa hızla kitap okuyup, okuduğu her şeyin aklında kalmasını sağlayan bir özelliği olması dileğiyle bir kez daha kanıtlamaktadır. Kendisi kara mizah ve tarihi içerikli Elveda Lenin tarzı komedi filmlerini, ve rock-müzik spesifik olarak glam rock tarzını sevdiğini söyler. Kim o güzelim Bowie için düşmemiştir ki yıldızlardan. Sayın başkan yardımcımız, üç dilek hakkını, X.TİUF’ un mükemmel geçmesi, MeFoodandSude’ nin keşfedilmesi ve dünya barışının sağlanmasını istediğini söyler. Konferanstan Instagram takipçilerini arttırması dileğiyle o zaman… 18 Ocak 2019’da, saat tam olarak 18.40’ta gerçekleşmesini istediği bir olayı sorduğumuzda ise babaannesinin buzluktan çıkardığı sarmaların bir an çözünmesi olduğunu söyledi. Otobiyografisinin adının “Sudeus Magnus” (Latincede “Harika Sude” anlamına tekabül eder) olacağını beyan eden Sude, aynı zamanda hayatıyla ilgili filmi Stanley Kubrick’in yönetmesini, ve kendisini de ne kadar tipleri benzemese de Marion Cotillard’ın oynamasını istediğini söyler. Olsun bir Fransız aksanla o da hallolur. Kendisi aynı zamanda kadınların sosyal hayata iştirak edememe sorunsalını göz ardı ederek, eğer yaşayabilseydi Klasik Çağ’da (MÖ. 600-M.S 600) yaşamak istediğini açıklayarak, röportajını X.TİUF’ un herkes için güzel geçmesi dilekleriyle sonlandırıyor.

Zeynep Genç:

PHOTO-2018-11-22-21-39-52

Her geçen sene kendini daha da ileri seviyelere taşıyan, geliştiren ve IX.TİUF’ta Konferans Başkan Yardımcılığı görevini de başarıyla yerine getiren Zeynep Genç, bu sene X.TİUF’ta Konferans Başkanı görevi ile karşımızda! Her seneki TİUF gibi bu sene de düzenlenen X.TİUF’un akıllarda çok güzel bir anı olarak kalmasını isteyen ve kendisi için de apayrı bir yeri olduğunu belirten Zeynep, tüm katılımcıların beklentilerini karşılamak ve güzel hatıralar bırakmak için elinden geleni yaptığını, yapacağını önemle vurgulamaktadır. Yemek yemeye bayılan Zeynep için en özel olanı tabiki Afyon yemekleridir. Yemeyi bu kadar sevmesine rağmen formunu nasıl koruduğu ise bizce tartışma programlarına konu olması gereken bir unsurdur. Yarın öleceğini bilse, sayın Konferans Başkanımızın yapacağı ilk şey yaşayamadığı ve denemek istediği her şeyi yapmaya başlamak olurmuş. Buradan kendisinin ne kadar idealist ve başarı odaklı olduğunu görebiliriz ki bu da bizlere konferansın mükkemmelliyeti hakkında güven aşılar. Boş zamanlarında onu kızlarla odada dans edip eğlenirken bulma olasılığımız çok yüksekmiş. Belki de formunu korumasının sırrı sürekli dans etmesidir, kim bilir? Müzik zevklerinden bahsedecek olursak, kendisi asla bir şarkıya bağlı kalamaz. Fakat hayatının sonuna kadar tek bir şarkı dinleyecek olsa bu klasik müziklerden biri olurmuş. Ayrıca kendisi Buz Devri filmine çok düşkündür. Küçüklüğünden beri hep Buz Devri’ndeki Sid karakterine benzetilirmiş. Şaşkın, komik, eğlenceli, arkadaşlarını seven ve onları asla yalnız bırakmayan biri olması bu benzetmenin hiç de yanlış olmadığını gösterir bizlere. Sevgili Konferans Başkanımızın bir de mesajı var: Konferansa mensup tüm katılımcıların aktif olmasını ve dolu dolu keyifli vakit geçirmelerini istemenin yanında onların bu ailenin bir parçası olduklarını unutmamaları gerektiğini önemle vurguluyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.